Как се появява дрегерът

Нова година мина, започва поредицата от именни дни, затова е добре да имате предвид, че над 0,5 промила алкохол в кръвта ще си имате сериозни проблеми

дрегер

iStock

З а пръв път хората се замислят за устройства, които биха могли да определят нивото на алкохол в кръвта на шофьорите в САЩ. Бързата моторизация води до увеличаване на инцидентите с пияни шофьори. Първите опити за установяване дали шофьорът е пил се случват ще през 30-те години на миналия век (най-известното устройство е Drunkometer), но те могат да определят само наличието на алкохол в издишания въздух, а не неговото количество.

Етанолът, тъй като е летливо вещество, преминава от кръвта в белите дробове през алвеолите, така че е лесно да се открие с помощта на химическа реакция. Субектът на теста духа в тръба, надувайки балон, който променя цвета си, ако лицето е употребило алкохол. Разбира се, тогава не се и говори за някаква точност.

Проблем с алкохола и инцидентите на пътя има и в Европа, която се качва на колела след Втората световна война. През 1953 г. Германия за първи път определя ниво на алкохол в кръвта от 1,5 ppm като абсолютно неприемливо за шофиране на автомобил. По същото време е въведена дихателната тръба Alcotest от немската компания Draeger, а година по-късно американският изобретател (и между другото полицейски капитан) Робърт Франк Боркенщайн пусна своя „Алкотестер“. Те са преносими, за да могат да се използват за тест на пътя.

Въпреки това, по отношение на принципа на действие, те не се различават твърде много от моделите от 30-те години на миналия век - за определяне на наличието на етанол (като лакмусова хартия) се използват химически реактиви. Уредите са неточни, а показанията им зависят от температурата на въздуха и други фактори. И това създава трудности в контекста на все по-ниския законов праг за съдържание на алкохол в кръвта.

Технологиите се развиват и основният тласък е появата на електрохимични сензори, които могат да определят точно количеството етанол, при това го правят бързо.

Какво казва законът по отношение употребата на алкохол и шофирането

Добре известен факт е, че разрешеното количество алкохол в кръвта е до 0,5 промила в България, докато в голяма част от страните от ЕС тя е 0 промила. Но то и ние сме с най-хубавите магистрали в Европа, след като все още максималната допустима скорост е 140 км/ч, докато в повечето страни в Съюза тя е до 120 км/ч.

Концентрация на алкохол от 0,5 до 0,8 промила

При шофиране след употреба на алкохол в границите над 0,5 до 0,8 промила включително, книжката се отнема за 6 месеца и се налага глоба в размер на 500 лв.

Тук трябва да кажем, че за шофиране след употреба на наркотици не се предвиждат граници на концентрацията. Тоест, във всички случаи шофирането след употреба на наркотични вещества, независимо от тяхното количество, ще е налице престъпление.

Концентрация на алкохол от 0,8 до 1,2 промила

Установяване на алкохол в кръвта в споменатата граница значи отнемане на книжката за срок от 12 месеца и глоба 1000 лв.

Законът предвижда санкции за повторно нарушение. В тези случаи книжката се отнема за срок от една до три години и се налага глоба от 1000 до 2000 лв.

Концентрация на алкохол над 1,2 промила

Шофирането след употреба на алкохол в граници над 1,2 промила води след себе си наказателна отговорност, тук няма възможно тя да бъде заменена с административнонаказателна. Наказанието е лишаване от свобода от една до три години и глоба от двеста до хиляда лева.

И тук не говорим за утежняващи обстоятелства, защото предизвикването на ПТП след употреба на алкохол е сериозно престъпление. Да не говорим, ако в това произшествие са пострадали хора...

дрегер алкохол ПТП любопитно автомобили наркотици отнемане на книжката